Samodzielne prowadzenie księgowości – kiedy warto?

Z posiadaniem własnej firmy wiąże się wiele formalności. To między innymi konieczność prowadzenia księgowości. Jako przedsiębiorca można zarówno zdecydować się na prowadzenie formalności samodzielnie, jak i można także powierzyć je doświadczonym w tym zakresie osobom.

Samodzielna księgowość jest jednak wybierana przez mniejszość przedsiębiorców. Przede wszystkim wymaga czasu i dodatkowo przynajmniej podstawowego rozeznania w sprawach podatkowych i rachunkowych. Własnoręczne rozliczania podatków niosą ze sobą także ryzyko błędu, co może ściągnąć na firmę kontrolę. Dlatego zarówno dla wygody, jak i dla bezpieczeństwa firmy stawiają na współpracę z biurami rachunkowymi.

Na księgowość prowadzoną we własnym zakresie warto zdecydować się w takich przypadkach, gdy rozliczeń jest mało, na przykład przedsiębiorca w ramach umowy współpracuje z jedną firmą, także wtedy, gdy ma się szerszą wiedzę i czas na tego rodzaju sprawy. Do pomocy można wówczas wykorzystać oprogramowanie komputerowe szeroko dostępne w internecie. Dodatkowo należy dobrze zapoznać się z każdą z form opodatkowania i podjąć decyzję o tym, jak prowadzić księgowość – w niektórych przypadkach nie jest to skomplikowane, w innych z kolei wprost przeciwnie.

Decyzja jest przyszłościowa, ponieważ od niej zależy to, jak dużo czasu przedsiębiorca poświęci na formalności, a także czy będzie to dla niego ryzyko, na przykład związane z popełnionymi błędami.

Z orientacyjnym zakresem i cenami usług księgowych można zapoznać się pod adresem: http://ksiegowebiuro.pl prowadzonej przez katowicki oddział biura księgowego 12-tka.