Samodzielne prowadzenie księgowości – kiedy warto?

Z posiadaniem własnej firmy wiąże się wiele formalności. To między innymi konieczność prowadzenia księgowości. Jako przedsiębiorca można zarówno zdecydować się na prowadzenie formalności samodzielnie, jak i można także powierzyć je doświadczonym w tym zakresie osobom.

Samodzielna księgowość jest jednak wybierana przez mniejszość przedsiębiorców. Przede wszystkim wymaga czasu i dodatkowo przynajmniej podstawowego rozeznania w sprawach podatkowych i rachunkowych. Własnoręczne rozliczania podatków niosą ze sobą także ryzyko błędu, co może ściągnąć na firmę kontrolę. Dlatego zarówno dla wygody, jak i dla bezpieczeństwa firmy stawiają na współpracę z biurami rachunkowymi.

Na księgowość prowadzoną we własnym zakresie warto zdecydować się w takich przypadkach, gdy rozliczeń jest mało, na przykład przedsiębiorca w ramach umowy współpracuje z jedną firmą, także wtedy, gdy ma się szerszą wiedzę i czas na tego rodzaju sprawy. Do pomocy można wówczas wykorzystać oprogramowanie komputerowe szeroko dostępne w internecie. Dodatkowo należy dobrze zapoznać się z każdą z form opodatkowania i podjąć decyzję o tym, jak prowadzić księgowość – w niektórych przypadkach nie jest to skomplikowane, w innych z kolei wprost przeciwnie.

Decyzja jest przyszłościowa, ponieważ od niej zależy to, jak dużo czasu przedsiębiorca poświęci na formalności, a także czy będzie to dla niego ryzyko, na przykład związane z popełnionymi błędami.

Z orientacyjnym zakresem i cenami usług księgowych można zapoznać się pod adresem: http://ksiegowebiuro.pl prowadzonej przez katowicki oddział biura księgowego 12-tka.

Comments are closed.

Advertisement
  • Kryzys bankowy w Stanach zjednoczonych w roku 2009.

    W marcu ubiegłego roku rząd Stanów zjednoczonych zaproponował program inwestycji publiczno prawnych. Jego zdaniem było skupowanie ,,toksycznych” aktywów od banków i instytucji. Według obliczeń ekspertów na pomoc bankom w czasie kryzysu rząd USA wydał ponad trzysta miliardów dolarów. Jest to więc ogromna suma.  Dodatkowo kolejne czterysta miliardów rząd zaproponował w postaci gwarancji aktywów. Mimo tego …
  • Strategie rozwojowe, pojawienie się na giełdzie

    Nowoczesny świat wymaga od działających na naszych rynkach firm wielkie wiedzy, umiejętności dość jasnego przedstawiania własnych atutów, zmian, posiadanego doświadczenia. Pojawienie się nowej spółki na giełdzie staje się swoistym awansem, ukazanie wielkie pracy wielu osób który daje kolejne możliwości rozwoju. Oczywiście koniecznością staje się podsianie dość specjalistycznych czynników powodujących zajęcie miejsca na listach giełdowych. Odpowiedni …
  • Zarabianie na walucie

    Wiele osób podejmuje taką działalność, jak obrót walutą. Czy da się w ten sposób zarobić? Czy wymiana waluty to naprawdę dochodowy interes? Okazuje się, że w wielu przypadkach możemy zarobić na tym nawet dość znaczne sumy, pod warunkiem oczywiście, że potrafimy z głową zainwestować.  Jak zarobić na walucie?
Październik 2017
P W Ś C P S N
« Maj    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031